در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

دره نوردی

دره نوردی

دره نوردی، شاخه ای از کوه نوردی است که اگرچه رسیدن به قله یا صعود به دیواره ای را در خود ندارد، اما شاخه ای تخصصی است و جزو ورزش های ماجراجویانه محسوب می شود.
دره ها معمولاً در میان دو عارضه موسوم به یال در کوه ها ایجاد می شوند که در ساختار زمین شناسی از کنش برخورد قطعات عظیم عارضه های سنگی پدید آمده اند. به همین سبب است که دره ها فراز و فرودهایی بسیار دارند پیمایش یک دره از ابتدا تا انتها مستلزم داشتن جسارت و فراگیری فنون خاصی است .
از آنجایی که برفهای انباشته در کوه ها از خط الرأس (آب پخشان)، به دره ها به صورت آب سرازیر می شوند، دره ها در بخش هایی یا در سراسر طول خود دارای آبشارها و حوضچه ها است. فرود از آبشارهای بلند در دره ها معمولاً نیازمند نصب کارگاه های فنی و فرود از آن توسط ابزارهای لازم نظیر طناب و هشت فرود است. برای فرود از برخی از آبشارها در یک دره می توان از کارگاه های طبیعی نظیر درختان استفاده کرد اما در برخی دیگر این امکان وجود ندارد و غوطه ور شدن در این حوضچه ها گریزناپذیر است. برخورد با آب، خیس شدن و حتی شنا کردن از ویژگی های هیجان انگیز و جذاب در بیشتر برنامه های دره پیمایی است. به طوری که در رویارویی با برخی آبشارها در یک دره می توان بدون استفاده از طناب و کارگاه مستقیماً به درون حوضچه آب زیر آن شیرجه زد. و همین شیرجه زدن و معلق شدن در هوا و پرشهای بلند هیجانی بسیار فراتر از یک طبیعت گردی معمولی را دارد. ایران با توجه به بافت-های کوهستانی خود دارای دره های بسیاری است. دره های اندرسم، ترکت، کمجل، در شمال ایران، و دره رغز در فارس در جنوب برای کوه نوردانی که در ایران به دره نوردی هم می پردازند، بسیار نام آشنا هستند.
ترکت در این میان از دره های جذاب است. موقعیت این دره در پارک ملی گلستان است و ورودی آن از میان جنگل های انبوه گلستان در غرب گرگان آغاز میشود. به خاطر قرارگیری در منطقه حاصلخیز و جنگلی، این دره بیشتر پوشیده از درختان و چوبهای پوسیده، خزه ها و گلسنگ ها بوده از این رو بسیار لغزنده است. حجم رسوبات و سنگ هایی که کف دره را پوشانده نشان می دهد که در فصل های پرآب سیلاب-های عظیمی از میان این دره عبور می کنند. این دره دارای دره های کوچکتر عریض و پرتگاه های بلند است. می توان گفت به طور تقریبی برای پیمایش کل دره و فرود از آبشارهای آن به احداث بیش از 12 کارگاه نیاز است. آبشارهای این دره از 6 متر تا 80 متر تغییر می کنند. در بخش های پایانی دره عرض آن کاهش پیدا می کند. تنگ شدن دره تا آنجایی است که در برخی نقاط امکان ورود نور آفتاب وجود ندارد و حسی شبیه به حس حضور در یک غار را به بیننده القا می کند. انتهای دره به نقطه ای به نام شصت کلا ختم می شود.

1390/05/11-18:27:48

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :27
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399773
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010