در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

کویر نوردی

کویر نوردی

کویر نوردی، رشته ای از طبیعت گردی است که شاید بیش از هر رشته ی دیگر، جنبه تاریخی داشته باشد. درباره عبور از کویرهای بزرگ دنیا و ماجراجویی-هایی که در پی آن می آمده داستان ها گفته اند. سهم کویرهای ایران از این داستان ها وصف زیبایی-های بی کران و شب های پر از ستاره شان است.
علاوه بر آن روستاهای زیبای کویری که در قلب بی-جان ترین بافت طبیعت زنده هستند، بر زیبایی های آن می افزایند. همانند روستای عروسان، روستایی کویری با نخل های بلند. شاید اکنون افرادی که در این روستا زندگی می کنند به تعداد انگشتان یک دست هم نرسند، اما قلب کویر ایران با همین روستاهای کوچک زنده است. به جز عروسان، مصر، چوپانان، امیرآباد، فرحزاد، جندق، گرمه، از روستاهای کویر بزرگ ایران هستند که بازدید از آنها ارمغان اجرای یک برنامه کویرنوردی در دل کویر بزرگ ایران است.
امروزه پیمایش کویرها نه برای رسیدن از مکانی به مکان دیگر بلکه تماماً به خود رنگ یک جاذبه ورزشی ـ تفریحی گرفته است. رشته های ورزشی همچون اتومبیل رانی، دوچرخه سواری و موتورسواری در بافت های کویری در شاخه ای جداگانه اجرا می شود. مسابقات اتومبیل رانی موسوم به رالی کویر از اینگونه است. به جز آن می توان با پای پیاده نیز بخشی از یک منطقه کویری را پیمود. همین فعالیت نیز توسط عده ای به صورت حرفه ای و جدی انجام می شود که می توان به آن کویر نوردی جدی نام دارد.
کویرنوردی چه در برنامه های پیمایش چند روزه و چه در برنامه های تفریحی که به صورت گروهی می توا ن آنها را ترتیب داد، یا با راهنمایان و مجریانن تورهای کویرنوردی همراه گشت، نیازمند رعایت برخی نکات بهداشتی و زیست محیطی است.
عدم استفاده از هرگونه وسایل یکبار مصرف استفاده از جهت یاب ها ضمن آگاهی از نحوه کاربردشان، پوشیدن لباس رنگ روشن و استفاده از لباس آستین-دار، همراه داشتن آب به مقدار لازم، همراه داشتن کلاه آفتابگیر، به جا نگذاشتن هیچ گونه مواد خوراکی یا وسیله اضافه نظیر پلاستیک، شیشه، کاغذ در کویر، از موارد مهمی است که در کویرنوردی باید رعایت کرد. همیشه باید به خاطر داشته باشیم، کویر محیط بسیار حساس و آسیب پذیری دارد که سنبت به تجزیه هر گونه مواد غیر طبیعی و اضافی بسیار ناتوان است. از این رو کوشش در جهت حفظ بهداشت و به جا نگذاشتن زباله در کویر، بسیار مهم است.

1390/05/11-18:29:51

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :20
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399765
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010