در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

جنگل پیمایی

جنگل پیمایی

جنگل پیمایی،بیش از آنکه در میان رشته های کوه نوردی جایگاهی داشته باشد، مورد توجه عموم طبیعت-گردان است. در پیمایش جنگلها به گونه  حرفه ای و متفاوت با یک تفریح عمومی، دانسته های تخصصی این رشته نیاز می شود که پایه و اساس آن به یادگیری فنون مسیر یابی، کاربرد قطب نما و اخیراً استفاده از جی پی اس، است. همچنین آشنایی با انواع جنگل ها و ساختارهای جنگلی نیز از نیازهای این رشته است. پیمایش مسیرهای جنگلی از میان درختان انبوه و سر به فلک کشیده، گام نهادن بر کف مخمل سبز رنگ جنگل که با خزه ها پوشیده شده، شب مانی در جنگل، عبور از رودخانه-های خروشان که خود دانش فنی و ابزار ویژه ای را می طلبد، رویارویی با مرداب ها و باتلاق ها از مواردی هستند که در یک برنامه جنگل پیمایی به گونه بارزی وجود دارند.
جنگل ها بیش از هر منطقه دیگری نیازمند رعایت کلیه موارد حفاظت محیط زیستی هستند و از این رو کسب چنین دانشی نیز برای جنگل پیمایی ضروری است.
از نظر زیست محیطی، جنگل یک اجتماع نباتی است که تحت عوامل محیطی، تعادل کم و بیش ثابتی دارد. جنگل ها هوای پیرامون شان را متعادل می کنند، با کاهش دمای اطراف بر بارندگی می افزایند. از زیان برخورد بادهای سخت محافظت می کنند. عامل مهمی در جلوگیری از فرسایش خاکها هستند، هوای پیرامونشان را پالایش می کنند.
جنگلهای زمین به چند گونه هستند: جنگل های بارانی در مناطق استوایی، امریکای جنوبی، مرکز آفریقا و جنوب شرقی آسیا. جنگلهای برگریز معتدل در نیمه شرقی ایالات متحده و بخش وسیعی از اروپا و چین و جنگل مخروط داران شمالی در آلاسکا، کانادا، شمال آسیا و اروپا، به جز اینها در دنیا، گونه-ای منحصر به فرد از جنگل ها وجود دارند که باقی مانده دوران سوم یخبندان زمین شناسی هستند.
این جنگل ها به مادر جنگل های قاره اروپا شهرت یافته اند و همان جنگل های نام آشنای ایران هستند که به جنگل های خزری یا هیرکانی معروفند.
به سبب قرارگیری رشته کوه سترگ البرز میان دریای خزر و فلات مرکزی ایران، دو دنیای متفاوت در دل ایران خلق شده است. در سویی جنگل های سبز، مرطوب، و پربارش شمال و در سویی دیگر، کویرهای تخت، خشک و کم باران، خالق دو گونه طبیعت متفاوت هستند، کشور پهناور ایران به سبب این تنوع طبیعی در دنیا بی نظیر است.

1390/05/11-18:30:59

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :5
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399750
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010