در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

کوه نوردی

کوه نوردی

کوه نوردی با دو مفهوم مورد استفاده قرار می گیرد. نخست به معنای کوه نوردی عمومی است که مجموعه ای از فعالیت های طبیعت گردی مرتبط با کوهستان را دربرمی گیرد، به گونه ای که کوه پیمایی و کوه نوردی فنی است. جایگاه اصلی کوه نوردی زمانی است که کوه نوردان برای صعود به تجهیزات خاص و ابزار فنی نیاز ویژه ای پیدا می کنند که خود مراحل آموزشی گوناگونی دارد که باید قدم به قدم بکار گرفته شود. درواقع صعودهای فنی مرز میان کوه پیمایی و کوه نوردی را به وجود می-آورند. صعودهای زمستانی، سنگ نوردی، یخ نوردی و پمیایش غارهای فنی از رسته های کوه نوردی فنی به حساب می آیند. نگاه کوه نوردان به تفاوتهای این دو به گونه ای است که عده ای از افراد به عنوان یک رشته ورزشی مستقل به آن نگریسته و عده ای دیگر به عنوان مکملی برای کوه پیمایی به آن نگاه می کنند. اما شایسته تر است، افرادی که علاقه به دیگرشدن با صعودهای فنی یا صعودهای سنگین زمستانی نداشته و فعالیت خود را محدود به قلل آسانتر می کنند، اطلاعات اولیه درباره اصول و فنون صعودهای فنی و فعالیت های زمستانی داشته باشند و آموزش های لازم را ببینند.
دماوند، اگرچه صعودش در فصلهای گرما از مسیرهای متداول، یک صعود فنی به حساب نمی آید، اما تجربه صعود به آن برای هر ایرانی به یادماندنی است.
در فرهنگ ایرانیان هیچ پدیده ی طبیعی مانند دماوند با اهمیت و ماندگار نیست.
این آتشفشان خاموش که از نظر ارتفاع و شکل مخروطی-اش منحصر به فرد است، با 5678 متر ارتفاع بلندترین قله ایران کهن ترین کوه صعود شده تاریخ و یک ثروت ملی طبیعی برای ایرانیان است.
دماوند دارای 4 مسیر اصلی برای صعود است و در آنها جانپناه وپناهگاه احداث گردیده است. بی شک زیباترین مسیر صعود آن جبهه شمالی است. بین تونل 7 و 8 در جاده هراز، از سمت چپ، راهی فرعی وجود دارد و ابتدای آن تابلویی نصب شده که ورود مسافرین را به منطقه ییلاقی دلارستاق خوش آمد می گوید، با ورود به این جاده خاکی که هر دم ارتفاع می گیرد و کناره ی آن به دره عمیقی ختم می شود، پس از چند پیچ، رخ شمالی دماوند به رویمان گشوده می شود. بکری این منطقه و زیبایی آن محسور کننده است. در انتهای این جاده روستاهای ناندل و میانده در ابتدای منطقه ای به نام دشت ناندل و در ارتفاع 2500 متری قرار گرفته اند در مسیر صعود قله 5678 متری دماوند از یال اصلی شمالی، دو پناهگاه ساخته شده است. نخستین قوطی با گنجایش حداکثر 10 نفر در ارتفاع دقیق 3850 متری است و فشار جو در این منطقه 550 میلی متر جیوه است. دومین پناهگاه که به پناهگاه 5000 معروف است، در ارتفاع دقیق 4800 متری قرار گرفته، فشار جو در این نطقه 490 میلی متر جیوه است. جناح شمالی دماوند در تمام فصول بسیار سردتر از جبهه های دیگر است، زمستان دماوند در جنوب و جنوب شرق و غرب پربرف تر و جهت و سرعت باد در فصل زمستان در جبهه های غربی و جنوبی بیشتر است.

1390/05/11-18:33:13

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :8
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399753
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010