در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

اسکی

اسکی

اسکی امروزه یکی از زیباترین ورزش های کوهستانی بشمار می رود که هم به صورت مستقل و در داخل پیست های اسکی انجام می شود و هم به صورت ترکیبی با ورزش کوه نوردی آمیخته شده و رشته ای مهیج و ماجراجویانه، همراه با خطرات زیاد را با نام اسکی کوهستان یا alpine tour به وجود می آورد. فرود آمدن از مناطق پرشیب برفی در دامنه کوه ها یا فرود از قله های پربرف، با چوب های اسکی لذتی است که باید آن را تجربه کرد.
در alpine tour یا اسکی کوهستان، کوه نوردی به ارتفاعی فراتر از پیست کوبیده شده می رود و از بالای قله ای روی برف های وحشی و نکوبیده اسکی می-کند. صعود به قله دماوند در زمستان و فرود از آن با اسکی یا اسکی در ارتفاعات زاگرس با حجم عظیم برف در مناطق بکر، از برنامه های جذاب قابل اجرا در این رشته است.
اسکی باز کوهستان نسبت به اسکی باز در پیست، از قدرت بدنی و مهارت بیشتری باید برخوردار باشد. علاوه بر آن نوع چوبهای اسکی نیز در رشته کوهستان متفاوت است. به جز اسکی کوهستان، رشته-های آلپاین، صحرانوردی (اسکی در مناطق صاف و هموار)، و اسنو برد نیز طرفداران خود را در ایران دارد.
در ایران 23 پیست اسکی وجود دارد که 13 پیست آن بین المللی هستند. در اردبیل و تبریز در غرب ایران، در شمال تهران در همدان و حتی فارس نیز می-توان اسکی کرد. هر کدام از این پیست ها جاذبه خاص خود را دارند و در سراسر ایران گسترده اند. مثلاً می توان در پیست اردبیل اسکی کرد در حالی که با آب گرم آن تنها 15 دقیقه با ماشین فاصله است. پیست های بین المللی دیزین، شمشک، توچال، دربندسر در تهران، و پیست اسکی سهند در تبریز از پیست های بین المللی ایران هستند.
از قدیمی ترین پیست های بین المللی در ایران، پست اسکی شمشک است که در سال 1337 بهره برداری شد. این پیست در سال 1375 با دگرگونی در شیب و مسیر از سوی فدراسیون جهانی،بین المللی شد. ارتفاع بالاترین نقطه آن 3050 متر است و به قله-های اطراف خود ختم می شود. از این رو، ارتفاعات آن موقعیت مناسبی برای اسکی کوهستان دارد. فصل اسکی در این پیست از اوایل آذر تا اوایل فروردین است. این پیست دارای چندین دستگاه بالابر، دو هتل و چهار رستوران است. همچنین به خاطر وجود نورافکن در شب نیز می توان در این پیست اسکی کرد.
در میان ورزش های کوهستانی، قدمت اسکی اگرچه بیشتر از کوه نوردی نباشد، کمتر هم نیست. تا کنون حدود18 مسابقه بین المللی اسکی روی برف در پیست-های شمشک و دیزین و 10 مسابقه بین المللی در پیست چمن دیزین برگزار شده است. سالانه بیش از صد هزار نفر از پیست های ایران دیدن می کنند که 70 هزار نفر از آنها میهمان پیست های بین المللی ایران هستند.

1390/05/11-18:34:45

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :30
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399780
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010