در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

غارنوردی

غارنوردی

غارنوردی، یکی از رشته های کوه نوردی است. البته امروزه در کشورهای صاحب سبک در غارنوردی، این رشته را به صورت یک رشته مستقل درآورده و از کوه نوردی جدا ساخته اند. به طور کلی غارنوردی را به دو رشته غارنوردی آماتوری (غارنوردی ورزشی) و غارنوردی حرفه ای تقسیم می-کنند. غارنوردی ورزشی به عنوان یک فعالیت ورزشی بسیار زیاد است و همین امر زمینه فعالیت غارنوردی را چه در اندازه بازدید کوتاه مدت برای طبیعت دوستان و چه در اندازه غارنوردی ورزشی برای کوه نوردان فراهم می کند. از غار آبی دانیال در شمال ایران، در نزدیکی دریای خزر گرفته تا غارهای نمکی قشم با نام نمکدان که طولانی ترین غار نمکی جهان با 6000 متر طول شناخته شده است.
در ایران برخی از غارها هستند که بازدید و پیمایش آنها نیازمند دانسته های فنی کوه نوردی و غارنوردی است. هماند پروا، عمیق ترین غار ایران که دارای 751 متر عمق و 26 چاه از عمق 5 تا 24 متر است. پروا تا کنون بسیاری از کوه نوردان ایران را به سوی خود کشانده است و بودند افرادی که هرگز از درون آن بازنگشتند. اما هستند غارهایی که می توان بدون داشتن امکانات و تجهیزات فنی ازآنها بازدید کرد. غار علی سرد(علی صدر) در همدان،غار رودافشان با عظیم ترین دهانه غار در خاورمیانه در نزدیکی فیروز کوه،غار کتله خور زنجان، و غار یخی یخ مراد از دیدنی-ترین غارهای ایران هستند.
در 30 کیلومتری جاده نوبران به تفرش در استان مرکزی یک جاده فرعی وجود دارد که پس از طی 25 کیلومتر آن به دهی به نام «کاظم قشلاقی» می رسیم. در کوه مجاور ده که متعلق به منطقه کوهستانی بابک لو است، دو غار وجود دارد. در پای کوه یک فرورفتگی کوچک وجود دارد که برای مردم دیارش، مقدس است. این فرورفتگی را غار امجک می نامند.
بومیان این منطقه معتقدند که آبی که از سقف این غار کوچک می چکد، جنبه شفاگونه دارد. از این رو به آن دخیل می بندند. به طور متوسط 5/1 ساعت کوه پیمایی در دل کوه، ما را به غاری بزرگتر می-رساند. این غار که در هیمن چند سال اخیر شناسایی و کشف شده نیز امجک نام دارد. امجک بزرگ نسبت به غار پایین دست خود بسیار متفاوت است. به گونه ای که اگر بخواهیم تنها یک غار کوچک را بدون چالش و هیجان بازدید کنیم، همان غار پایینی برایمان کافی است، اما غار بالاتر برای بازدید نیازمند اطلاعات و دانش تخصصی است. دهانه غار با یک چاه 40 متری شروع می شود. این فرود نیازمند ابزار فنی همچون طناب، صندلی فرود، هشت، کارابین و یومار می باشد.
پس از فرود هیجان انگیز در دل تاریکی غار، به تالار نخست آن می رسیم. این غار 300 متر طول و دو تالار دارد. تمام بدنه غار پوشیده از استلاگمیت و استلاگتیت است و به جز طول اصلی دارای دالان های فرعی نیز می باشد. منطقه نوبران و غارهای امجک از مناطق بکر برای بازدید غار و تجربه لذت بخش یک غار نوردی جدی هستند.

1390/05/12-22:49:19

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :16
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399761
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010