در حال آماده سازی
مخصوص کاربران
 
امروز : چهارشنبه 4 بهمن 1396 |
منوی اصلی
صفحه اصلی
جدید ترین اخبار
اخبار اعضاء ویژه
گالری تصاویر
تماس با ما
در باره ما
سرای کوهیاران
تقویم برنامه ها
آیین نامه موسسه
خطوط کلی اخلاق کوهنوردی
بیمه ورزشی
مسئولین مؤسسه
آموزش
باشگاه سنگنوردی

فعال سازی آسو کارت
کد رمز آسو کارت :


 

ورود کاربران
نام کاربری : کلمه عبور :


رشته های کوه نوردی
طبیعت گردی
کوه پیمایی
یخ نوردی
دره نوردی
کویر نوردی
جنگل پیمایی
کوه نوردی
اسکی
غارنوردی
سنگ نوردی
دوچرخه
ورزشهای هوایی

دوچرخه

دوچرخه

دوچرخه: معمولاً ما را به یاد کودکی مان می-اندازد. به یاد کوچه های خاکی شهر و دیارمان در سالهای نه چندان دور. اما می توان کوهستانها، کویرها و دشتها را نیز به جای پیاده روی با دوچرخه پیمود. پیمایش بافت های کوهستانی طبیعت با دوچرخه، در رشته ای به نام دوچرخه کوهستان (Mountain biking) تعریف شده است. دوچرخه سواری کوهستان دارای چند شاخه مختلف است که هرکدام مهارت و دوچرخه مخصوص به خود را دارند اما وجه مشترک همه آنها دارا بودن لاستیک های ضخیم و عاج-دار، فرمان های صاف، دنده های زیاد و ترمزهای مقاوم است که در سراشیبی های مناطق کوهستانی عملکرد خوبی داشته باشند.
کراس کانتری (xc) رشته ای است که در آن می توان کوهستانها را برای صعود پیمایش کرد. با این نوع دوچرخه می توان سراشیبی ها را نیز فرود آمد و در بافت های غیر کوهستانی طبیعت نظیر کویر نیز دوچرخه سواری کرد.
دانهیل (DH) رشته ای مربوط به پیمایش سرپایینی ها در کوهستان است. دوچرخه های این رشته مقاوم و سنگین هستند، به طوری که بتوان در سراشیبی های تند کوهستانی آنها را کنترل کرد.
با این نوع دوچرخه نمی توان سربالایی را پیمود. در این رشته دوچرخه سواران دوچرخه های خود را تا ارتفاع مورد نظر حمل کرده، سپس با آن فرود می-آیند. این رشته یکی از هیجان انگیزترین رشته-های دوچرخه سواری و طبیعت گردی است. اما بسیار پرخطر بوده و تجربه فراوان می طلبد.
فری راید (frddride) نوعی دوچرخه است که حد متوسط و کارایی دو نوع رشته قبلی را داراست و بهترین وسیله برای تورهای طبیعت گردی و کویرپیمایی می-باشد.
بسیاری از مسیرهای کوهستانی در ایران هستند که می توان آنها را با دوچرخه پیمود. پیمایش دشت لار، مسیر شمشک به لالون، پیمایش دور کوه دماوند، مسیر پل دوآب به کجور از مسیرهای معروف دوچرخه سواری در ارتفاع پایین تر هستند.
به جز آن مسیرهای کویری زیبایی نیز وجود دارند که با دوچرخه پیمایش می شوند. به عنوان مثال مسیر کاروانسرای مرنجاب به قصر بهرام در کویر مرنجاب، یکی از زیباترین کویرهای ایران و جهان یک مسیر مناسب برای دوچرخه سواری در کویر است. از تپه های شن روان به سمت شمال شرقی در کویر مرنجاب، یک جاده خاکی وجود دارد که از شرق دریاچه نمک می گزرد و به کاروانسرای قصر بهرام در شمال دریاچه نمک ختم می شود. این راه خاکی یکی از قدیمی ترین مسیرهای رفت و آمد کاروانها بوده و بر سر راه تاریخی ابریشم قرار داشت. عرض این جاده بسیار باریک است و گاهی اوقات بر اثر وزش بادهای کویری قسمتهایی از جاده به طور کامل ناپدید می شود اما برای دوچرخه سواران مسیری کاملاً ایده آل است. گاهی اوقات اگر آسمان به کویر روی درهم و ابری اش را نشان داده و ببارد، می-توان با دوچرخه از روی تپه های شن روان که بر اثر باران سفت شده اند نیز عبور کرد. چنین پدیده ای بسیار نادر است. اما تجربه آن اگر بخت با دوچرخه سوار یار باشد بسیار وصف ناپذیر!

1390/05/12-00:06:41

صعود های برون مرزی
شرایط عمومی
توافق نامه موسسه
قلل آراگاتس(ارمنستان)
قله کازبک (گرجستان)
قله آرارات(ترکیه)
قله البروس(روسیه)
قله کاچکار(ترکیه)
کلیمانجارو (تانزانیا)

آمار سایت
کاربران آنلاین :7
تعداد اعضاء :582
بازدید کل : 399752
اعضای ویژه : 0

زیزمجموعه های موسسه
گروه کوهنوردی کوهنگ
صنایع قطعه سازی آسو
شرکت ایمن گستر آسو
آیتی فراز آسو
صندوق رفاه آسو

پیوندهای مرتبط
فدراسیون کوه نوردی ایران
گروه کوه نوردی کوهنگ
گروه کوه نوردی مهر قم
هوا شناسی ایران

کلیه حقوق این سایت محفوظ است کپی رایت سال 2010